Service

Hooldamine


The rules of usage and maintenance of FAKRO roof windows

Tagamaks FAKRO katuseaknede töökindlus terve nende eluea vältel, on soovitatav aknaid regulaarselt puhastada. Keelatud on kasutada süttivaid aineid, eelkõige PVC akende puhul.

Allolevate FAKRO akende mudelite hinged võimaldavad raami pöörata 180°, mis lihtsustab akende pesemist: 

 • Keskteljega pöördaknad FTP, FTU, PTP
 • Kahesüsteemsed aknad FPP, PPP ja FEP

Tõstetud hingedega akende raami saab pöörata 160°. Raami küljes olev riiv lukustab akna pesuasendisse.

 

 

 


Maintenance and renovation of lacquers and coatings - wooden windowsPikendamaks pinnakatete vastupidavust, on soovitatav teostada nende hooldus:

 • tolmu eemaldamiseks pese pindasid puhta veega või lahja pesuvahendi lahusega, ära kasuta ammoniaaki sisaldavaid vahendeid,
 • uue lakikihi peale kandmisel väldi tihendite katmist,
 • sõltuvalt kasutusest ja oludest on soovitatav pinnakatteid uuendada iga 2-5 aasta järel.

 

 

Kaitsmaks kasutamisest tingitud mehaanilisi vigastusi edasiste kahjude eest, käitu järgnevalt:

 • puhasta vigastatud ala liivapaberi (180-220) või kareda käsnaga,
 • puhasta ala tolmust,
 • sõltuvalt akna viimistlusest kanna puhastatud alale 2 kihti vesialuselist värvi või lakki.

 

Kasutamine puitakende puhul:

 • kasutades kleeplinti või liimkilet, on oluline jälgida, et see ei reageeriks pinnakattega. Kleeplindi peab eemaldama nii pea kui võimalik, vältides pinnakatte vigastamist.
 • ehitusjärgus hoonetes peab olema tagatud piisav ventilatsioon piiramaks liigse niiskuse kogunemist puitkomponentidel. Niiskus võib häirida liikuvate detailide tööd, võib tekitada puidus lõhesid ning kahjustada viimistlust.
XMP XMP

XMU

XMU


Teatud niiskuse ja sisetemperatuuri koosmõjul võib tekkida nii-öelda kastepunkt, mille puhul võib klaaspaketi sisepinnal tekkida kondensatsioon. Selle põhjuseks on ebapiisav ventilatsioon ning liigniiskus, probleemi vältimiseks on soovitatav ruumi korralikult ventileerida ning kütta.

Klaaspaketi välispinnal tekkiv kondensatsioon annab märku klaaspaketi headest isolatsiooniomadustest ning ei ole märk defektsest tootest.


HingesHinges

Katuseaknede hingesid peab iga paari aasta järel õlitama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Leaves, ice, snow and other dirt around the roof window

Lehed ning muu mustus tuleb vähemalt kord aastas ääriseplekkidelt eemaldada, sellega tagatakse vihmavee korrektne äravool.

Lume sulamisest tekkiva vee kogunemise vältimiseks on soovitatav eemaldada akna ümber kogunev lumi.

 

 

 

 

 

 

 


Toidu tegemine, nõude pesemine, vanni võtmine, taimede kastmine jne. tõstavad ruumi niiskustaset. Liigniiskuse peab koos kasutatud õhuga ruumist välja juhtima, värske õhu juurdevool tagatakse akna ventilatsiooniklapiga või akna avamisega. Väga oluline on ventileerida värskelt renoveeritud või ehitatud ruume kuna nende niiskustase on ehitustegevuse (krohvimine, tapetseerimine, müürimine ja värmine) tagajärjel tavapärasest kõrgem.

Why the ventilation is so important?

 


What is condensation?Kondensatsioon tekib kui soe niiske õhk puutub kokku külmade pindadega, näiteks vihmasajus auto tuuleklaasi sisepinnal või talvel tuppa sisenedes prillidel.

Katuseakende olemus ja asukoht teevad need kondensatsioonile eriti vastuvõtlikuks, kondensatsiooni teke akendel on omakorda märk ruumi ülemäärasest niiskustasemest.

 

 

 

 

 

 


How to reduce condensation?Parim viis kondansaadi tekke vältimiseks on tõhus ventilatsioonisüsteem. Et ventilatsioonisüsteem töötaks korralikult peab olema tagatud pidev värske õhu juurdevool.

Kondenseerumist saab piirata ka akna all küttekeha kasutades. Juhtudel kui kasutatakse aknalauda, peab aknalaua ja seina vahele jätma vahe, et tagada korrektne õhuringlus.

 

 

 

 

 


   What solution are applied in FAKRO roof windows to reduce condensation?

FAKRO katuseakendele paigaldatud ventilatsiooniklapp tagab pideva värske õhu juurdevoolu. FAKRO katuseakende sulgurite ehitus võimaldab akent lukustada kolmes positsioonis, nii saab turvalisust ohtu seadmata tekitada õhutusava mis suurendab värske õhu juurdevoolu hulka. Ülemise lukustusriiviga saab akna lukustada avatud olekus.

Kõik FAKRO katuseaknad on varustatud ‘soojade’ klaaspakettidega mis saavutavad U-arvu (soojusjuhtivustegur) 1.0 W/m2K.